Özel İstanbul Medipol Hastanesi - Haberler - Karın Germe (Amdominplosti)

Sağlık Haberleri

Karın Germe (Amdominplosti)

Hamilelik veya aşırı kilo alımında karin bölgesindeki deri ve derialtı yağ dokularında önemli oranda hacim artısıyla birlikte karın kaslarında gevşeme olmaktadır.

Kilo verme veya gebelik sonrasında bu dokuların miktarında önemli oranda azalma olsa da karın derisi, derialtı yağ dokusu ve altındaki kaslar çoğu zaman yeterince toparlanamamaktadır. Böylece karın bölgesinde eksersiz ve diyet ile düzelmeyen, yağ birikimiyle birlikte deri sarkıklığı ve kaslarda gevşemeye bağlı sekil bozukluğu oluşur. Düzeltmede deri ve yağ fazlalığının çıkarıldığı ve karın kaslarının sıkılaştırıldığı karın germe (abdominoplasti) ameliyatı uygulanır.

Yağ depolanması ve deri fazlalığı sadece göbek altı bölgesindeyse “kısmi abdominoplasti” veya “mini karın germe” ameliyatı uygun olabilir. Kısmi veya tam karın germeyle birlikte liposuction (yağ emilmesi) yapılabilir. Bazen de en iyi sonuç, tek basına liposuction uygulaması ile elde edilir. Karın bölgesindeki şekil bozukluğu bölgesel yağ birikimine bağlıysa ve deri sarkıklığı yoksa (deri elastikiyeti iyi ise) liposuction (yağ alma) yeterlidir.

Ameliyat süresi ve anestezi


Genellikle yapılacak ameliyatın zorluk derecesine göre ortalama 2-3 saat sürer. Hastalara ameliyat öncesi sedasyon (sakinleştirici ilaçlar) yapılır. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Ameliyat


Sıklıkla bir kalça kemiğinin iç kısmından diğer kalça kemiğinin iç kısmına dek kasığın hemen üstünden uzanan, izi bikininin içinde kalacak şekilde bir keşi yapılır. Göbeği çevre dokulardan serbestleştirmek için, göbek çevresine ikinci bir keşi yapılır. Mini abdominoplastide keşi daha kısadır ve göbeğin yeri değiştirilmeyebilir. Kaburgalara kadar karın derisi altındaki yağ dokusu ile beraber karın kaslarından ayrılır.

Daha sonra karın derisi, yağ dokusu ile birlikte kaburga kenarına kadar, alttaki karın kaslarının üzerinden kaldırılır. Hamilelik veya fazla kilolara bağlı olarak gevşeyerek yanlara açılmış olan karin kasları, orta hatta bir araya getirilerek karın ön duvarı sağlamlaştırılır. Böylece daha sıkı bir karın duvarı ve daha ince bir bel hattı elde edilir. Karın üzerinden kaldırılan deri aşağıya doğru gerilir, fazla deri ve derialtı yağ dokusu kesilerek alınır. Karın kasları birbirine yaklaştırılır.

Gerdirilen karın derisinde göbek için yeni bir delik açılarak, sapıyla serbestleştirilmiş olan göbek buraya yerleştirilip dikilir. Kesi hatları uygun bir şekilde dikilerek operasyon tamamlanır.

Cerrahi sonrası


Ameliyat sonrası birkaç gün karında şiddeti olmayan ağrı, gerginlik hissi ve ödem (sıvı birikimine bağlı hafif sislik) olabilir. Karın derisi aşağı çekilerek fazlalık kişim çıkarılır. Bu yakınmalar için ağrı kesiciler kullanılır. Erken devrede hasta ayağa kaldırılır ve yürümesi istenir. Karın içi hacmi küçültüldüğü için yemekler ameliyattan sonraki ilk 15-20 gün az miktarda ve sik aralıklarla yenmelidir.

Deri dikişleri 5-7. günde alınmaya başlanarak 20-30 günde tamamı alınır. Pansuman sargıları azaltılarak yerine karın korsesi giydirilir. Korse 1-1.5 ay kadar kullanılır.

Normale dönüş


Genellikle 2 hafta sonra ise dönülebilir. Karın kaslarını çalıştıracak egzersizler ve ağırlık kaldırma için 4-6 hafta geçmelidir. Dikiş izleri önceleri pembe renkte ve belirgindir. Kişisel yara iyileşme faktörlerine bağlı olarak zamanla izlerin rengi solar ve 6-12 ay boyunca soluklaşır. Operasyon sonrası düz ve gergin karında oluşan kalıcı izler zamanla soluklaşır.

Ameliyatın riskleri


Ameliyat yerinde enfeksiyon, deri altında kan birikmesi (hematim) her ameliyattan sonra görülebilecek komplikasyonlardir. İlaç ve pansuman tedavisiyle düzeltilebilir. Kötü yara iyileşmesi sonucunda bozuk bir estetik görünüm ve belirgin iz oluşabilir. Dikişlerin erken ayrılmasına bağlı yara açılabilir. Yara iyileşme problemleri genellikle yaranın fazla gergin kapatılmasına bağlıdır. Dikkatli bir planlama ile yara iyileşme problemi olasılığı azaltılabilir. Ayrıca sigara yara iyileşmesini bozan etkenlerden biridir. Bu nedenle ameliyattan önce sigara içilmesine son vermek gerekir.

Diğer Haberler