Sitede Ara

Kişiye özel tedavi olanağı sunan iLASIK yöntemiyle miyop, astigmat, hipermetrop gibi sorunlar yaşayan kişiler gözlüklere elveda diyebilirler.

Gözlüklerden kurtulmak için uygulanan yöntemlerden birisi de iLASIK yöntemidir. Bu tedavi sayesinde miyop, hipermetrop ve astigmat düzeltilebilmektedir, hastalarımız gözlükten bağımsız daha konforlu bir hayat sürmektedirler. Gözlük kullanmak ya da kontakt lense bağlı yaşamak hayat kalitesini azaltan bir durumdur. iLASIK tedavisine uygun olan gözler tedavi edildiği zaman artık tamamen bağımsız ve net görerek hayatlarına devam edebilirler. iLASIK, kişiye özel bir tedavi şeklidir. Gözümüzün yapısını parmak izi gibi bize özel olarak kabul edersek, tamamen kişiye özel yani bireysel olarak laser planı yapılmaktadır. Laser tedavisinden önce muayenede alınan ölçümlerle gözdeki potansiyel yansımalar, karanlık bir odada gözbebeğinin gece görüşteki boyutu ölçülür, gözümüzün renkli kısmı olan iris tanıtılır. Ameliyat günü işleme başlamadan önce laser cihazına göz tanıtılarak yani iris tanıma aktifleştirilerek bireysel planlanan laser profili aktif hale getirilir. Örnek verecek olursak, toplumda 2 derece miyop olan birçok kişi bulunmaktadır, stardart yöntem ile yapılan tedavide herkese aynı laser profili uygulanmaktadır. Eğer kişiye özel laser yapılırsa, uygulanacak laser sadece numarayı düzeltmekle kalmayıp gece göz bebeğinin büyüklüğüne, çapına, gözün özel yapısına, kişiye özel saçılmalara ve yansımalara göre değişir. Öte yandan, bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, bu yöntemle görüş daha kaliteli olur, görme düzeyi  %100 düzeyinin üzerine çıkabilir. Hastalar sadece gözlükten kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda daha kaliteli görüşe sahip olurlar.

GEÇİCİ DEĞİL, KALICIDIR

Muayenede yaş, gözlük derecesi, kornea kalınlığı, göz yüzeyinin detaylı ölçümlerine bakılır,  damla konularak ayrıntılı retina muayenesi yapılır.  Bu tedavi, uluslararası kriterlere uyarak hiç risk almadan uygulandığında hayat boyu kalıcı olması planlanır. Kornea topografisi denilen ölçüm, excimer laser tedavisi için uygunluk hakkında bilgi verir. Bu tetkik ile aynı zamanda kornea kalınlığı, göz yüzeyinin haritası ortaya çıkar. Tedavi iki aşamalıdır. İlk olarak göz yüzeyinden ince bir tabaka kaldırılır. Mikronlar kadar ince bir tabaka göz yüzeyinden ayrılırken, göz büyük bir ekranda görüntülenir, tüm bu işlemler tamamen bilgisayar aracılığıyla yapılır. Bilgisayar aracılığı ile göze oluşturulacak flep istenilen çapta, derinlikte ve şekilde hiç el değmeden planlanabilir. İşlemin ikinci aşamasında da oluşturulan ince tabaka kaldırılırarak iris tanıma sistemi aktifleştirilir, laser cihazı gözü tanıdıktan sonra kişiye özel planlanan laser profili uygulanır. Bu işlemler genellikle saniyeler içerisinde biter ancak gözün hazırlığı, uyuşturulması nedeniyle 5-6 dakikayı bulabilir. Bu ameliyat dünyada 20 yıla yakın bir süredir yapılmaktadır, FDA tarafından verilen onay alınmıştır. Bu onay ile birlikte bu konuda yazılmış binlerce bilimsel makale, kanıtlar ve sonuçlar mevcuttur. Bu verilere dayanarak, ameliyatın güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Ancak tabii ki her göz uygun değildir, uygun olan gözlere uygulanmalıdır.  iLASIK ameliyatı geçici birkaç yıllık değil, hayat boyu kalıcı olarak planlanır. iLASIK ameliyatının esas hedefi daha konforlu yaşamak, gözlük ve kontakt lensin getirdiği kısıtlamaları ortadan kaldırmaktır. Ameliyat sonrası hastalar daha özgürce spor yapılabilir, yüzme gibi gözlüksüz yapılması gerekli sporlarda daha rahat olurlar. Kayak yapmak, basketbol, koşu vb. gibi sporlar özellikle iLASIK operasyonu sonrasında daha rahat yapılabilmektedir. Hasta, eskiden günlük hayatı nasılsa aynısına tekrar daha konforlu ve özgür olarak dönebilir.

HER GÖZE UYGULANMAZ

Peki, iLASIK tedavisinde nasıl bir süreç izlenir? Günümüzde artık bıçaksız olarak femtolaser ile yapılıyor, yani flep oluşturma aşaması dediğimiz ilk aşamada göze herhangi bir yabancı cisim değmeden saniyeler içerisinde laser atışı yapılarak işlem tamamlanabiliyor. Bu işlemler sırasında hastamız ağrı, acı duymuyor, damla ile uyuşturuluyor. Hastanın hazırlığı, damlayla uyuşturma ile kabaca 5-6 dk sürer.  Hastalarımız ertesi gün günlük hayatlarına dönebilirler. Laser tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gereken sadece damlaları geçici süre 3-4 hafta gibi kullanmaktır. Uzun vadede ise herhangi bir kısıtlamaya gerek kalmaz. Fakat her göz laser tedavisine uygun değildir. Muayene ederek detaylı ölçümler yaparak bu karar verilir. Hasta muayeneye geldiği zaman çok detaylı bir şekilde değerlendirilir. İdeal bir laser cerrahisi için olması gereken ideal bir göz, ideal teknolojik yöntem ve tecrübeli bir ekiptir. Örneğin, gözünüz cerrahiye ne kadar uygun olursa olsun eğer iyi bir teknoloji kullanılmazsa, -mesela bıçaklı yöntemle laser tedavisi yapılırsa- komplikasyon gelişme riski vardır.  Başka bir durum da en iyi cerrahi teknolojik donanıma sahip olunsa da, eğer göz yapısı uygun değilse, korneanız ince ise, tedavi sonucu istenilen gibi olmaz.

ALTERNATİF YÖNTEMLER VAR

iLASIK tedavisine uygun olmayan gözlerde gözlükten kurtulmanın başka yolları da vardır. Eğer kornea inceliği var ise yöntem değiştirilerek PRK, LASEK denilen alternatif yöntemler uygulanabilir.  Bu yöntemlerle de gayet başarılı olarak miyop, hipermetrop ve astigmatizma tedavi edilebilir. Eğer numara çok ileri derecede yüksek ise  hastaya excimer laser tedavisi uygun değildir, PRK ve LASEK gibi alternatif yöntemleri de fayda sağlamaz. Bu yüksek numaralara laser uygulanamayacağından fakik göziçi mercek implantasyonu denilen yöntem uygulanır. Hayat boyu göz içine kalıcı olarak yerleştirilen mercek sayesinde hastalar gözlüklerden kurtulurlar. Bu göziçi mercekler özel bakım gerektirmez, takılıp çıkarılmaz, kontakt lenste olduğu gibi hasta tarafından istenildiği zaman çıkarılamaz.iLASIK tedavisine uygun olan gözler, tedavi edildiği zaman artık tamamen bağımsız ve net görerek hayatlarına devam edebilirler.

YRD. DOÇ. DR. AYLİN KILIÇ