Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Midenin Görevi Nedir?

Mide, ağızdan çiğnenerek yutulan gıdaların öğütülüp sindirime hazır hale getirildiği yerdir. Emilime hazır hale gelen gıdalar ince bağırsağa yollandıktan sonra, sindirim olayı başlamaktadır.    

Midemizi Etkileyen Hastalıklar Nelerdir? 

Midemizi etkileyen hastalıkların başında reflü hastalığı gelmektedir. Son yıllarda bu hastalığın sayısında ciddi artış görünmektedir. Gastrit hastalığı da sık olarak görülen bir diğer hastalıktır. Özellikle mide kanseri ve mide ülserine yol açan helikobakterin başarıyla tedavi edilmesinden sonra, bu hastalıkların da giderek azaldığını sevinerek söyleyebiliriz. 

Helikobakter Nedir?

Helikobakter genellikle ağız yoluyla sebze ve meyvelerden bulaşan bir bakteridir. Hijyenin iyi sağlanmadığı gelişmemiş bölgelerde daha sık görülmektedir. Bakteri mide mukozasına yerleşerek iltihaba yol açmaktadır. Bunun sonucunda ülser, midede kanser ve gastrit meydana gelmektedir. Helikobakter tedavisi, antibiyotikler ve mide koruyucu yardımıyla kolaylıkla yapılmaktadır. 

Mide Hastalıklarının Tedavisinde Hangi Yöntemler Uygulanıyor?

Mide hastalıklarının tedavisinden önce, teşhisin iyi konması önemlidir. Maalesef artık günümüzde elle muayene ile mide hastalığın tanısını koyamamaktayız. Burada en sağlıklı yöntem, endoskopidir. Bu sayede, mide şikayeti olan hastanın rahatsızlığını net bir şekilde görerek, en doğru tedavi yöntemini kolaylıkla uygulayabilmekteyiz. Hastanın reflü şikayeti varsa, ilaç tedavisinin yanı sıra yaşam tarzında bir takım değişiklikler yapmasını öneriyoruz. Örneğin gece yatmadan önce yastığını yükseltmesi lazım ve uykudan 3-4 saat önce de yeme içmeyi bırakması gerekiyor. Ülser de ise, buna yol açan faktörlerin saptanması gereklidir. Hastalık; genellikle helikobakter, aşırı akut bir stres veya ağrı kesici ilaçlar neticesinde oluşabilir. Eğer hasta aç karnına ağrı kesici ilaç aldıysa, ülser yapıcı etkisi son derece fazladır. Ayrıca, midede kanama da yapabilir. Bakteri varsa, hem mide koruyucu hem de, iki veya üç tane antibiyotik veriyoruz. Eğer stresten kaynaklı bir sorunsa, mide koruyucu ile birlikte psikolojik destek almasını hastaya tavsiye ediyoruz. 
Akut ve kronik olmak üzere gastrit ikiye ayrılmaktadır. Akut gastrit genellikle üşütmeyle, ağrı kesicilerle, alkolle ve bazı gıdalarla oluşmaktadır. Mide koruyucu ve antiasit ilaç yardımıyla, akut gastriti tedavi ediyoruz. Kronik gastritte ise, helikobakter ve ağrı kesici kullanımını araştırıyoruz. Ardından doğru tedavi yöntemleriyle hastalarımızın sağlıklarına kavuşmalarına yardımcı oluyoruz. Özellikle kronik gastrit şikayeti olan hastalarımızın yediklerine ve içtiklerine dikkat etmelerini istiyoruz. Biber, turşu, baharat ve kızartma, asitli içecekler, aşırı çay ve kahve, alkol ve sigara gibi mideyi rahatsız edecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmalarını öneriyoruz. 

Stres Mideyi Nasıl Etkiler?  

Hastanın bir yakınını kaybetmesi, trafik kazası, ani bir tartışma, kavga, ani bir kötü haber, ani üzüntü geçirmesi gibi durumlarda meydana gelen stres, midede asit oranının aşırı artmasına ve ülser oluşumuna neden olabilir. Hatta buna bağlı mide kanaması riski de mevcuttur.

Bilinçsiz İlaç Kullanımının Mideye Etkileri Nelerdir? 

Doktora danışılmadan bilinçsizce kullanılan ağrı kesiciler, midede ciddi rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle hastalarımıza reçetesiz ağrı kesici kullanmamalarını öneriyoruz. Eğer mutlaka lamları gerekiyorsa, tok karnına ve mide koruyucu ile birlikte almalarını öneriyoruz.

Mevsim Geçişleri Mide Rahatsızlıklarına Neden Olur Mu?

Ülser ve gastritin mevsim geçişlerinden etkilendiğini söyleyebiliriz.  Havaların soğuması, mevsimle birlikte besin ve yeme-içme alışkanlığının değişmesi veya birey psikolojisi, bu artışa neden olarak söylenebilir.  

Sağlıksız Beslenmenin Mideye Zararları Nelerdir?

Düzensiz beslenme alışkanlığı, mide rahatsızlıklarının oluşmasına neden olabilir. Bu sebeple öğünlere sadık kalarak sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmalıyız.

Mide Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız? 

  • Sigara ve alkolden, stresten uzak durmalıyız. 
  • Bilinçsiz ağrı kesici kullanmamalıyız.
  • Sıcak ve soğuğu karıştırmamalıyız. 
  • Mideyi yormayacak şekilde beslenmeliyiz. Aşırı acılı, baharatlı, biberli gıdalardan uzak durmalıyız.
  • Gıdaları iyi çiğnemeliyiz.
  • Fast food ürünlerden ve asitli içeceklerden uzak durmalıyız.  

Medipol Mega Ünivesite Hastanesinin Hastalarına Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Medipol’ün en büyük özelliği hastalarına çok değer veriyor olmasıdır. Ayrıca hastanemize gelen bir hasta, aynı gün içerisinde bütün işlemlerini rahatlıkla yapabiliyor. Bu da, zamanın önemli olduğu bazı hastalıkların teşhis ve tedavisi açısından oldukça önemlidir.  

Medipol Mega Üniversite Hastanesi
Prof. Dr. Vedat Göral 
Gastroenteroloji Uzmanı
1 Şubat 2019