Sitede Ara

Tüp Bebek Merkezi/ IVF

Tüp bebek, kadın vücudunda üretilen yumurta hücrelerinin ilaçlarla olgunlaştırılarak özel iğnelerle vücut dışına alınarak erkeğin spermi ile laboratuvar ortamında döllenmesi ve gelişen embriyo veya embriyoların rahim içerisine yerleştirilmesidir.

Tüp Bebek Tedavisi Sürecinde Hangi Aşamalar Vardır? Tedavi Süreci Nasıl Seyreder?

Tüp bebek tedavisi temel olarak dört aşamadan oluşur. Bunlar; yumurtalıkların hormonal ilaçlarla uyarılması, olgunlaşan yumurtaların toplanması, embriyoların belirli bir gelişime ulaşması ve embriyo transferidir. Yumurtalıkların uyarılması sürecine genellikle kadının adetinin ikinci veya üçüncü günü, günlük iğnelerin kullanımı ile başlanır. Bu süreç, yumurtalıkların uyarılma cevabına göre değişkenlik göstermekle birlikte yaklaşık 10-12 gün devam eder. Tedaviye, yumurtalıkların verdiği yanıtın görülmesi ve doz ayarı için birkaç gün aralıklarla ultrasonografik muayene yapılır ve bazı durumlarda bu muayenelere hormon testleri de eklenir. Yumurtalık içerisinde follikül olarak adlandırılan ve içerisinde yumurtaları da taşıyan yapılar, belirli bir boyuta ulaştığında ikinci aşamaya geçilir.

İkinci aşama yumurtaların toplanmasıdır. Bu işlem ameliyathane koşullarında, genellikle anestezi altında gerçekleştirilerek, elde edilen yumurtalar laboratuvar ortamına alınır. Aynı gün erkekten de sperm hücreleri alınır. Üçüncü aşamada erkek ve kadın üreme hücreleri laboratuvar ortamında çeşitli yöntemlerle bir araya getirilerek döllenme sağlanır ve oluşan embriyoların gelişimi takip edilir. Dördüncü aşamada gelişen embriyolar rahim içerisine yerleştirilir. Bu işleme “embriyo transferi” denilir.

Mikroenjeksiyonla Tüp Bebek Arasında Ne Fark Bulunmaktadır?

Modern tıptaki yardımcı üreme teknikleri klasik tüp bebek ya da in-vitro fertilizasyon (IVF) ve mikroenjeksiyon (ICSI)dir. Klasik tüp bebek yönteminde (IVF) kadın ve erkek üreme hücreleri aynı ortamda bırakılır ve erkek üreme hücreleri kendi hareketleri ile yumurtaya ulaşarak döllenmeyi gerçekleştirir. Mikroenjeksiyonda (ICSI) ise erkek üreme hücreleri mikroskop altında seçilerek, yine mikroskop altında yumurta içerisine yerleştirilir. Bu yöntem erkek üreme hücrelerinin sayı, hareket ya da şekilsel olarak yetersizliğe sahip olduğu durumlarda uygulanır.

Kimlerde Tüp Bebek Tedavisine İhtiyaç Duyulur?

Kadınlarda rahim kanallarının her ikisinin de tıkalı olduğu durumlarda, erkeklerde spermin hiç bulunmaması veya fonksiyonlarının ileri derecede bozuk olması durumlarında tüp bebek kesin gerekli durumdur. Ayrıca, hareketli erkek sperm sayısının belirli bir miktarın altında olması, kadının 38 yaş ve üzerinde olması, endometriozis hastalığı nedeniyle karın içinde yaygın yapışıklıkları olan ve gebelik elde edilemeyen kadınlarda diğer tedavilere yanıt alınamadığı durumlarda, immünolojik (bağışıklık sistemini ilgilendiren) infertilitede, üremeye yardımcı diğer tedavi yöntemleri ile gebelik elde edilememesi durumlarında, sebebi yapılan testlerle açıklanamayan infertilitede, kalıtsal bazı hastalıkların embriyo aşamasında teşhis edilerek sağlıklı bir bebek elde etmek amacıyla (tutunma öncesi genetik tanı yöntemleri ile beraber), tekrarlayan düşükleri olan kadınlarda sağlıklı embriyoların genetik tanı yöntemi ile seçilebilmesi amacıyla gibi durumlarda tüp bebek uygulanabilir.